گزارش کارگاه آموزشی

۱۳ شهریور ۱۳۹۸ | ۱۵:۰۶ کد : ۴۸۷۶ رویدادها
تعداد بازدید:۵۹۳

بسمه تعالی

گزارش کارگاه آموزشی روز چهارشنبه مورخ 22/3/1398

 

انجمن علمی گیاهان دارویی ایران شاخه رودهن با توجه به مسئولیت خود در گسترش علوم مرتبط با گیاهان دارویی، و در ادامه برنامه های آموزشی ، اقدام به برگزاری کارگاه آموزشی و کارآفرینی تحت عنوان " روش های کاشت، تولید و استخراج ترکیب های ویژه گل محمدی " در روز چهارشنبه مورخ 22/3/1398 در منطقه دماوند و با حضور اعضاء هیئت علمی،  دانشجویان کارشناسی ارشد و علاقمندان نمود. پس از قرائت قرآن کریم و سرود جمهوری اسلامی ایران، جناب آقای دکتر محمد رضا حاج سید هادی رئیس انجمن علمی گیاهان دارویی ایران شاخه رودهن ضمن خوش آمد گویی و تشکر از تمامی شرکت کنندگان برای حضور گرمشان ، با بیان اهمیت اقتصادی گیاهان دارویی و نقش آنها در سلامت جامعه، استادان کارگاه را معرفی کردند.. در این کارگاه از دو استاد برتر کشور جناب آقای دکتر کامکار جایمند و جناب آقای دکتر محمد حسین لباسچی اعضاء هیئت علمی بخش گیاهان دارویی موسسه تحقیقات جنگلها و مراتع کشور استفاده شد.

در ابتدا جناب آقای دکتر محمد حسین لباسچی مباحث خود را آغاز نمودند. ایشان پس از بیان اهمیت گیاهان دارویی در داخل و خارج کشور، به بررسی روش های مختلف کاشت، تهیه زمین، آبیاری و تغذیه گیاهی گل محمدی پرداختند. در ادامه همراه با تصاویری زیبا نتایج طرح های تحقیقاتی انجام شده بر روی گل محمدی در کشور را مورد بحث قرار دادند. در پایان صحبت های ایشان شرکت کنندگان به بیان سوالات و نقظه نظرات خود پرداختند و بحث و تبادل نظر خوبی انجام شد .

در ادامه جناب آقای دکتر کامکار جایمند مباحث مرتبط با استخراج ترکیبات موثره گیاهی با تمرکز بر گل محمدی را شروع نمودند. ایشان پس از معرفی روش های استخراج، دستگاههای مورد نیاز و معایب و مزایای هر کدام از آنها، ترکیبات مختلف موجود در اندامهای مختلف گل محمدی را معرفی کرده و در انتها نتایج طرح های تحقیقاتی و مطالعاتی در داخل کشور را بیان داشتند. ایشان همچنین مهمترین محصولات تولیدی از گل محمدی در داخل و خارج را نیز به شرکت کنندگان معرفی کردند. مباحث ایشان با تصاویر زیبایی از زنوتیپ های مختلف گل محمدی در کشور همراه بود که مورد توجه حضار قرار گرفت. پس از سخنان ایشان، حضار با طرح سوالات خود در ارتقاء کیفی مباحث این کارگاه سهم بسزایی داشتند.

پس از اتمام بخش تئوری کارگاه و پذیرایی، شرکت کنندگان به سمت مزرعه گل محمدی در منطقه دماوند حرکت کردند. این مزرعه متعلق به آقای گل آقایی بوده که به تولید گل محمدی ارگانیک در دماوند مشغول هستند. در مزرعه استادان با طرح موضوعات عملی، موارد مطرح شده  در کلاس تئوری را به شرکت کنندگان آموزش دادند.

در پایان با اعطای لوح و کارت هدیه از استادان کارگاه تقدیر و تشکر گردید و با ذکر صلواتی کارگاه خاتمه یافت. پس از آن چند عکس دسته جمعی گرفته شد و حضار با نهار گرم مورد پذیرایی قرار گرفتند.


( ۱ )

نظر شما :